|
Ani siê obejrzeliœmy, a jubileusz 95-lecia P£OMYCZKA osi¹gn¹³ pó³metek. Ci¹gle nap³ywaj¹ do redakcji ¿yczenia z ca³ej Polski, a ostatnio tak¿e z Europy i Ameryki Pó³nocnej.
- Mieszkamy w Chicago od 20 lat. Tu urodzi³y siê nasze dzieci, które czuj¹ siê Amerykanami. Bardzo dbamy jednak o to, aby nie zapomnia³y polskiego jêzyka, aby zna³y historiê kraju swoich rodziców. Zwyczaje i kulturê swoich przodków. Niedawno, dziêki naszej rodzinie w Polsce otrzymaliœmy czwarty, tegoroczny numer "P³omyczka", z którego dowiedzieliœmy siê o jubileuszu czasopisma, o tym, ¿e bie¿¹cy rok jest rokiem Piotra Skargi, przypomnieliœmy sobie Mariê Kownack¹ i jej „Plastusiowy pamiêtnik", a tak¿e skrzata Ha³aba³ê, który towarzyszy³ naszym dzieciêcym troskom i radoœciom. Spodoba³o nam siê, ¿e „P³omyczek" nie jest zaœciankowym pisemkiem, o czym œwiadczy choæby korespondencja pt. „Przystanek Alaska", czy wiele interesuj¹cych ciekawostek ze œwiata. Poœmialiœmy siê z dowcipów, nadsy³anych przez czytelników. Postanowiliœmy zaprenumerowaæ Wasze czasopismo dla naszej córki Susany. Syn Matthew ma 18 lat, bêdzie wiêc czytelnikiem dochodz¹cym, ale Zuzia poæwiczy na „P³omyczku" umiejêtnoœæ pos³ugiwania siê jêzykiem polskim.
¯yczymy ca³ej redakcji wielu d³ugich lat w dobrej kondycji.
Maria i Stefan Dull
Witaj P³omyczku! Mam 13 lat. Piszê do Ciebie z miasta Aberdeen. To trzecie co do wielkoœci miasto w Szkocji. Czêsto bywa nazywane granitowym, bo wiêkszoœæ starych kamienic zbudowana jest z granitu. Ma bardzo ciekaw¹ historiê. Jest du¿ym portem rybackim, œledzie s¹ u nas tanie i chêtnie jedzone. W Aberdeen urodzi³a siê te¿ znana wokalistka Annie Lenox, nie wiem czy w Polsce jest lubiana. Przyjecha³am tu z rodzicami 5 lat temu i przez te wszystkie lata towarzyszy mi P£OMYCZEK, dziêki mojej Babci, która wysy³a rodzicom ró¿ne polskie gazety, a dla mnie zamówi³a Wasze pisemko. Cieszê siê, ¿e „P³omyczek" choæ ma tyle lat, wcale siê nie starzeje. Babcia mówi³a mi, ¿e sama wychowa³a siê na „P³omyczku" i takiej gazetce „Œwiat m³odych".
Lubiê Ciê „P³omyczku" i ¿yczê 200 lat!
Ania Malanowska z rodzicami
Za wszystkie cieple, serdeczne ¿yczenia i dobre s³owa pod naszym adresem piêknie dziêkujemy pañstwu Jadwidze i Grzegorzowi Radziejom ze Œwiêtoch³owic, Ma³gorzacie i Jêdrzejowi Lipskim z Tarnowa, Gra¿ynie i Dariuszowi Goœcielakom ze Szczecina, Marii i Józefowi Pluœwiak z Krakowa, a tak¿e naszym nastoletnim Czytelnikom: Ani Bernaœ z Radomia, Paulinie i Oli Kordek z Warszawy, Marysi Mikulskiej z Zabrza, Dorocie Gaœ z Poznania, Elce z Pomiechówka, Grzeœkowi i Radkowi, Jasiowi z Puszczykowa. Pani podpisuj¹ca siê M.S. napisa³a w e-mailu tak:
„Jestem ju¿ po szeœædziesi¹tce, jednak has³o „P³omyczek" wzbudza we mnie jak najlepsze emocje. To w³aœnie to czasopismo od wczesnego dzieciñstwa kszta³towa³o moj¹ wra¿liwoœæ na literaturê. Trafi³o pod strzechy mojego wiejskiego domu i by³o wtedy jedynym oknem na œwiat. Z wypiekami na twarzy czeka³am na ka¿dy najnowszy numer... Dziêkujê Ci „P³omyczku" i ¿yczê 100 lat!"
Czy trzeba dodawaæ, ¿e to krótkie przes³anie wzbudzi³o w zespole redakcyjnym wielkie wzruszenie? Najlepiej bowiem zaœwiadcza, jak od wielu, wielu lat P£OMYCZEK towarzyszy³ wszystkim polskim dzieciom, które dziœ ju¿ doros³e zachowa³y o nim dobre wspomnienia.
Podobny w tonie list przys³a³a nasza wieloletnia, wierna wspó³pracowniczka, pani Halina Cieszkowska:
„Dawno, dawno temu, gdy by³am zapracowan¹ mam¹ dwojga ma³ych dzieci, moim jedynym „okienkiem" na œwiat by³y Œwierszczyk i P³omyczek, a w³aœciwie ówczesna redakcja, która zatrudni³a mnie w ten sposób, ¿e mog³am pracowaæ w domu, przygotowuj¹c odpowiedzi na listy czytelników. Od tego czasu przesz³am d³ug¹ drogê, ale lat temu parênaœcie moje nazwisko znalaz³o siê w stopce redakcyjnej, w dziale: stale wspó³pracuj¹. Poczytujê to sobie za zaszczyt i cieszê siê, ¿e mogê od czasu do czasu wspomóc Ciê P³omyczku moimi tekstami i radowaæ siê z Twojego istnienia. Oby jak najd³u¿ej!"
Pani Halina dol¹czy³a do listu wiersz, napisany specjalnie na jubileusz:
P£OMYCZKU! Z tob¹ dziœ moja komitywa To ju¿ naprawdê stare dzieje.
Z Tob¹ rozpoczyna³am ¿ycie, A dzisiaj z Tob¹ siê starzejê.
Chcia³abym Ciê uœciskaæ czule
Tak, jak siê tuli kogoœ z bliskich
I Tw¹ redakcjê wraz Z drukarni¹
I pracowników tych¿e - wszystkich.
Wiem, ¿e Twój p³omieñ wszak nie parzy I nie pora¿a œwiat³a si³¹,
Bo to jest wyj¹tkowy p³omyk Jego siê ciep³em ogrzaæ mi³o.
Wiem - póki jeszcze œwiecisz - w kraju
Nie bêdzie ni tak Ÿle, ni marnie.
Wychowasz nowe pokolenia,
Które pragmatyzm nie zagarnie.
I ka¿de dziecko zawsze bêdzie Dumne z dokonañ swego kraju
I bohaterów narodowych, Polskich tradycji i zwyczajów.
Piêæ zwrotek - to ju¿ chyba starczy
Ju¿ wiêcej dodaæ mnie nie korci.
Mam chêæ ju¿ usi¹œæ przy herbatce
Urodzinowy „wcinaæ" torcik.
Pani Halino, dziêkujemy z ca³ego serca, za wszystkie wierszowane utwory, którymi obdarowuje Pani P£OMYCZEK". Zapraszamy do redakcji na herbatê i torcik!
A na zakoñczenie piêkne ¿yczenia, jakie nadesz³y z Publicznej Szko³y Podstawowej im. œw. Jacka w Staniszczach Ma³ych-Spóroku, gdzie od lat istnieje KLUB PRZYJACIÓ£ P£OMYCZKA, który wspaniale prowadzi pani Agnieszka Jañczak. Motto ¿yczeñ brzmi:
„To, co mo¿esz uczyniæ, jest tylko maleñk¹ kropl¹ w ogromie oceanu, ale jest w³aœnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu ¿yciu".
I dalej: „Dla pana Janusza Sapy i redakcji P£OMYCZKA. Za dobre serce, które pochyla siê nad tymi, którzy potrzebuj¹ pomocy, za wra¿liw¹ duszê, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresown¹ pomoc i ¿yczliwoœæ serdeczne wyrazy podziêkowania sk³ada dyrektor Szko³y mgr Karina Wac³awczyk oraz spo³ecznoœæ szkolna PSP Staniszcze Ma³e-Spórok.
Bardzo mi³o jest czytaæ takie s³owa, bo wyzwalaj¹ w nas wiele pozytywnej energii i dopinguj¹ do redagowania jeszcze ciekawszego i lepszego P£OMYCZKA.
DZIÊKUJEMY! Zespó³ redakcyjny
| |